© 2023 by Op. Dr. Levent Sürer. Tüm hakları saklıdır.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Beyaz LinkedIn Simge

Ortakent Yahşi Mah. Kapuz Cad. AVN No:31/1, Bodrum/Muğla

(Acıbadem Bodrum Hastanesi Karşısı)

Tenisçi Dirseği

Tenisçi dirseğinin tıbbi adı “lateral epikondilit” tir. El bileğini geriye doğru çeken kasların ortak başlangıç noktası, dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak adlandırılan bölgedir. Tekrarlayan zorlanmalara bağlı olarak bu bölgedeki kas-kemik bileşkesinde ortaya çıkan küçük yırtıklar ve dejenerasyon sonucu tenisçi dirseği oluşur.

Tenisçi dirseği kimlerde görülür?

Tenisçi dirseğinde ağrılı nokta

Raket sporları ile uğraşan sporcularda sık olarak ortaya çıkmasına rağmen, hastalık el bileği ile tekrarlayan ve zorlayıcı işleri yapan her kişide ortaya çıkabilir.

 

Günde 2 saatten fazla zorlayıcı el bileği hareketeleri yapan tüm meslek gruplarında tenisçi dirseği görülebilir. Özellikle boyacılar, tesisatçılar, marangozlar ve hatta yoğun ev işi yapan ev hanımlarında da tenisçi dirseği sık olarak ortaya çıkar. Sık görüldüğü yaş aralığı 30-50 yaşları arasıdır.

Tenisçi dirseğinin bulguları nelerdir?

Tenisçi dirseğinin en önemli bulgusu dirseğinizin dış kenarında bulunan kemik çıkıntı üzerinde olan ve ön kola doğru yayılan ağrıdır. Genellikle el bileğini dirence karşı geriye doğru kaldırmakla ağrı artar. Bunun en tipik örneği ağır bir sürahi veya çaydanlığı kaldırırken dirsekte hissedilen ve bileğe doğru uzanan ağrıdır. Ağrı ile birlikte kol kaslarında güçsüzlük olabilir. Olay tek bir zorlayıcı hareket sonrası başlayabileceği gibi, uzun süren zorlayıcı bir aktiviteden 24-72 saat sonra da başlayabilir. Ağrı önceleri düşük şiddettedir, zorlayıcı aktiviteler devam ederse haftalar aylar içinde giderek fazlalaşır. İlerlemiş durumlarda el sıkışmak veya kapı tokmağını çevirmek bile çok ağrılı olabilir.

Tenisçilerde risk faktörleri nelerdir?

Tenisçilerde en önemli risk faktörü kötü backhand tekniğidir. Bunun yanında raketin “sweet spot” bölgesinin küçük olması, tel gerginliğinin aşırı olması ve anti-vibrasyon parçalarının kullanılmaması riski artırır. Raketin sapının (grip) el boyuna göre küçük olması, ağır ve ıslak toplarla oynamak ta tenisçi dirseğine yol açabilir.

 

Aşırı zorlayıcı anternman ve müsabaka dönemleri de yaralanma riskini artırır. Bazı çalışmalarda sigara kullanımının tenisçi dirseği riskini artırdığı gösterilmiştir. Tenisçi dirseğinden korunmak için mutlaka spor öncesi iyi ısınmalı ve germe egzersizleri yapmalısınız. Uygun gerginlikte raket kullanmalı, backhand tekniğinizi düzeltmelisiniz. Kol kaslarınız yeteri kadar güçlü olmalı ve zorlayıcı aktivitelerden sonra buz uygulamalısınız.

Çevrimiçi randevu alın. Kolay, hızlı ve güvenli.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram
  • LinkedIn Sosyal Simge